Geografia

Filipíny sú súostrovie pozostávajúce zo 7107 ostrovov s celkovou rozlohou, vrátane vnútrozemských vodných plôch, približne 300.000 km². Línia pobrežia má 36.289 km a takto je to krajina s 5. najdlhším pobrežím na svete. Je umiestnená medzi 116° 40' a 126 ° 34' východnej dĺžky a 4° 40' a 21° 10 'severnej šírky. Je lemovaná Filipínskym morom na východe, Juhočínskym morom na západe a morom Celebes na juhu. Ostrov Borneo leží niekoľko sto kilometrov juhozápadne a Taiwan sa nachádza priamo na severe.

Moluky a Sulawesi sa nachádzajú juho-juhozápadne a Palau sa nachádza na východ od ostrovov. Väčšina hornatých ostrovov je pokrytá tropickým dažďovým pralesom a je sopečného pôvodu. Najvyššou horou je Mount Apo s výškou 2954 m nad hladinou mora a nachádza sa na ostrove Mindanao. Hlbina Galathea vo Filipínskej priekope je najhlbšie miesto v krajine a tretie najhlbšie na svete (10.540 m). Najdlhšia rieka je Cagyan na severnom Luzon. Záliv Manila Bay, na ktorého pobreží leží hlavné mesto Manila, je spojený s lagúnou de Bay, najväčším jazerom na Filipínach. Starovekí Filipínci využívali terasovité hospodárenie na pestovanie plodín v strmých horských oblastiach severných Filipín.

Filipíny sa nachádzajú na západnom okraji Pacifického ohňového kruhu a často zažívajú zemetrasenie a sopečnú činnosť. Posledné veľké zemetrasenie bolo na Luzone v roku 1990. Vzhľadom k sopečnej povahe ostrovov sú tu hojné ložiská nerastných surovín. Odhaduje sa, že sú tu druhé najväčšie ložiská zlata po južnej Afrike a jedny z najväčších ložísk medi na svete. Krajina je tiež bohatá na nikel, chromit a zinok. Filipínska republika má tiež iný produkt vulkanickej činnosti, ktorá bola v krajine využitá úspešnejšie, a to geotermálnu energiu (z nej sa vyrába 18% elektriny v krajine).

Ostrovné skupiny

Luzon - najsevernejšia ostrovná skupina, centrum vlády, histórie a ekonomiky a domov hlavného mesta.

Visayas - centrálna ostrovná skupina, srdce starobylosti krajiny, prírody a biodiverzity.

Mindanao - najjužnejšia ostrovná skupina, ukážka najlepších filipínskych pôvodných a bohatých kultúr.

Mestá

Ďalej je uvedených deväť dôležitých miest na Filipínach, niektoré z nich sú provinčné hlavné mestá a centrá obchodu a financií ako aj kultúry a histórie:

Obyvateľstvo

Filipíny majú 96 miliónov obyvateľov. 300 rokov boli okupované Španielmi a 30 rokov Američanmi, čo vytvorilo jedinečnú zmes Východu a Západu čo sa týka výzoru a kultúry. Ale Filipínci sú z veľkej časti Malajci vzhľadom na etnický pôvod (austronezský alebo malajsko-polynézsky). Avšak veľa z nich, hlavne v mestách na Luzon a Visayas majú silné čínske, španielske a americké prímesi, zatiaľ čo v provinciách sú to čistí Austronézania. Mnoho moslimov v Mindanao sú miešanci Arabov, Indov a Číňanov.

Štyri najväčšie cudzie minority v krajine sú Číňania, Kórejčania, Indovia a Japonci. Tiež významní sú Američania, Indonézania a Arabi. Čistí Španieli a iní Európania tvoria veľmi malú časť populácie. Najmenej 83 % obyvateľstva vyznáva rímsko-katolícke náboženstvo. Vo svetovom rebríku katolicizmu im patrí tretie miesto. Ich pohostinstvo spojené s úsmevom, najmä na vidieku, je legendárne v juhovýchodnej Ázii. Úradná reč je filipínčina a angličtina, ktorá je druhým najrozširenejším hovorovým jazykom.