Doprava

Spojenie do Thajska

Lietadlo

Do Thajska letia všetky veľké letecké spoločnosti. Priame lety z Viedne máju ale len letecké spoločnosti EVA Air a Austrian Airlines. Ďalšií významný prepravcovia su Emirates, Qatar, Lufthansa, Air France, KLM, Turkish Airlines, Air Berlin, Egypr Air, Finnair, SAS, British Airways, Egypr Air, Quantas, Swiss a Aeroflot. Thajský národný vzdušný prepravca sa volá Thai Airways International (TG). Bangkok je nie len hlavným prístupovým mestom do Thajska ale i do Kambodže, Laosu, Mjanmarska, Nepálu a do Vietnamu. Približné letové časy: Let z Bangkoku do Viedne trvá 10 hodín.

Loď

Hlavným medzinárodným prístavom je Bangkok. Medzi námorné linky (osobnú i nákladnú lodnú prepravu) patria: Ben Shipping, Glen, Hansa, Polish Ocean, Royal Inter-Ocean a States Steamship. Lodnú prepravu využívajú pasažieri prechádzajúci medzi Thajskom a Laosom na niekoľkých bodoch pozdĺž rieky Mekong.

Vlak

Vlaky premávajú do Kuala Lumpur, denné spojenia smerujú i do Singapuru, k hraniciam s Kambodžou (Aranyaprathet) a do Laosu (Nong Khai). Výlety po železnici do Singapuru trvajú 48 hodín. Luxusný Východný a orientálny Express má odchod v Bangkoku, smeruje do Singapuru, je však drahý

Vnútroštátna doprava

Lietadlo

Thajské aerolínie Thai Airways (TG) a Bangkok Airways (PG), prevádzkujú lety do väčšiny miest. Vnútroštátnu leteckú dopravu zabezpečuje 22 letísk. Zľavy na letenky sa udeľujú mimo sezóny a počas podporných akcií na podporu predaja leteniek. Z nízkorozpočtových spoločností spomeňme Airasia a fly12go. Letiskové poplatky pri vnútroštátnych letoch sa platí daň Bt30. Deti do dvoch rokov sú oslobodené od dane.

Loď

Thajsko má, v závislosti od sezóny, splavných asi 1600 km vodných ciest. Lodná preprava sa uskutočňuje medzi Thanon Tok a Nonthaburi. Luxusné okružné plavby sa vykonávajú na lodi Oriental Queen (Kráľovná orientu). Motorové člny a trajekty sú tiež v prevádzke. Značná konkurencia medzi hlavnými prevádzkovateľmi lodnej prepravy udržiava cestovné na nízkej úrovni. Počas monzúnovej sezóny od mája do októbra sa poskytujú obmedzené prepravné služby na východnom a na Adamanovom pobreží. Od novembra až do januára platí obmedzená preprava na pobreží zálivu. Vzdialenejšie lokality sú počas tohto obdobia nedostupné.

Vlak

Dĺžka železničnej siete presahuje 4600 km, spája okrem Phuketu všetky väčšie mestá. Nedávno sa rozšírila o centrá nachádzajúce sa na východnom pobreží. Hlavné železničné ťahy smerujú do severného, východného a severovýchodného regiónu. Vlakové súpravy sa vypravujú i do Thon Buri, Surathani, Chiang Mai, River Kwai Bridge a Nam Tok. Na každej trati sú pre turistov k dispozícii klimatizované, reštauračné a spacie vozne. Výlety vlakmi sú pohodlné. Najlepším spôsobom, ako spoznať krajinu, je spoza okna vlakovej súpravy. Southern Line Express stojí v Surat Thani pre tých, ktorí si prajú pokračovať autobusom a trajektom k ostrovu Ko Samui ležiacom blízko pobrežia. Na niektorých staniciach je rozvrh odchodu vlakov v angličtine.

Cestná doprava

V Thajsku je vybudovaná dobrá cestná sieť, ktorá zahŕňa značný úsek diaľnic a 52 000 km ciest v krajine a v provinciách. Všetky dôležité cestné spojenia sú dláždené. Jazdí sa v ľavom jazdnom pruhu. Thajská cestná sieť je veľmi kvalitná, v podstate cez celú krajinu zo severu na juh vedú diaľnice alebo štvorprúdové cesty. Kde nie sú, na ich výstavbe sa pracuje. Po Thajsku sa možno pohybovať vlakmi či autobusmi - sú pohodlné, všetky majú klimatizáciu a sú pomerne lacné. Lacný je aj prenájom áut či motocyklov. Treba na to len pas a príslušnú sumu peňazí. Pri prenájme áut sa odporúča medzinárodný vodičský preukaz. Treba byť opatrný, lebo v Thajsku sa jazdí v ľavo a vo väčších mestách je premávka hustá a neprehľadná.

V Bangkoku sú najväčšie dopravné zápchy na svete. Thajskí vodiči všeobecne jazdia na naše zvyklosti dosť odvážne, ale ohľaduplnejšie. Havárie sú zriedkavosťou. Obľúbeným dopravným prostriedkom sú tuk-tuky, motocykle so zadným priestorom upraveným na prepravu troch pasažierov. Sú lacnejšie ako taxíky a v dopravných zápchach môžu ľahšie manévrovať ako osobné autá. V Thajsku platí zásada – o cene sa treba dohodnúť vždy (!) pred cestou.

Autobusová doprava

V krajine sa rozvíja preprava súkromnými minibusmi a nákladnými autami upravenými pre prepravu pasažierov. Za klimatizáciu a expresné spoje si k cestovnému priplatíte. Vo všeobecnosti sú ceny lístkov nízke a pri vstupe do autobusu ich vyberajú sprievodcovia. Trajekty a predĺžené motorové člny operujú na rieke Chao Phraya, tieto sú rýchle a lacné. Mapy autobusových liniek si kúpte pri príchode do krajiny na Turistickom úrade na letisku Don Muang. Mestská doprava sa prevádzkuje v mestách vo všetkých provinciách. Cestovné je veľmi lacné, autobusy preplnené. Súkromná autobusová preprava poskytuje klimatizované autobusy (sedadlo je potrebné si rezervovať vopred). Cestovné je však mierne drahšie.

Taxi

V Thajsku je množstvo taxíkov, ktoré poskytujú svoje služby vo dne v noci. Rozdeľujeme ich do troch kategórií: taxíky s tachometrom, taxíky bez tachometra a tuk-tuky – trojkolesové vozidlá bez strechy a tachometra. U tých taxíkov, ktoré nie sú vybavené tachometrom, cestovné je potrebné dohodnúť vopred. Niekedy je možné dohodnúť cestovné pri dlhších vzdialenostiach i u taxíkov vybavených s tachometrami. Vodiči prepitné neočakávajú. Je možné vziať si i bicyklový taxík vybavený motorčekom. Svoju službu poskytnú najmä v uliciach Bangkoku počas dopravnej špičky. Taxikári nie vždy prijmú cudziu menu, preto doporučujeme disponovať potrebnou miestnou sumou. Cestujúci musia očakávať, že na niektorých diaľničných cestách budú platiť diaľničné poplatky.

Prenájom áut

Prenajať auto si môžete vo všetkých väčších mestách. Cestovný pas pri prenajatí autá môže poslúžiť ako záruka. Väčšinou postačí letenka. Turisti si môžu prenajať i motocykel. Pri prenajatí auta sa musíte preukázať medzinárodným vodičským osvedčením (IDP), ktoré platí po dobu troch mesiacov. Potom sa vyžaduje Thajské osvedčenie pre riadenie motorového vozidla.

Cenové relácie